پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - 3.7 هکتار زمین ملی خراسان شمالی خلع ید شد
بازدید : 145 21 فروردين 1398 ساعت 15:34 شماره :58909

3.7 هکتار زمین ملی خراسان شمالی خلع ید شد
 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان خراسان شمالی، سرهنگ موسی الرضا حیاتی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در طرح نوروزی امسال با گزارش های مردمی و در بازرسی های انجام شده، توانستیم سه فقره زمین ملی به وسعت 3.7 هکتار را خلع ید کنیم.
وی افزود: در این زمینه، سه نفر سودجو دستگیر و پرونده برای بررسی به مراجع قضایی تحویل شد.
وی با بیان اینکه در این مدت، پنج فقره پرونده تخریب و تصرف عرصه های طبیعی در استان رسیدگی شده است گفت: در این زمینه هم پنج نفر متخلف تخریب و تصرف 1.8 هکتار از عرصه های طبیعی شناسایی و پرونده برای رسیدگی به مراجع قضایی تحویل شد.
سرهنگ حیاتی در بخش دیگر از سخنان خود با اشاره به تشدید نظارت ها و بازرسی ها در جاده های استان در طرح نوروزی امسال گفت: در این مدت هشت دستگاه کامیون حامل چوب های فاقد مجوز در محورهای استان شناسایی شده است.
وی با بیان اینکه حمل هرگونه چوب بدون مجوز، به منزله قاچاق است گفت: 6 نفر از رانندگان نسبت به ارائه مجوزهای لازم، اقدام کرده و محموله های چوب آزاد شد اما محموله های 2 دستگاه کامیون به میزان 16 تن، توقیف شد.
وی گفت: برخی از محموله های چوب از خارج استان به مقصد استان های شمالی کشور در حال جابه جایی بوده است.
فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی کشف 30 کیلوگرم ریشه شیرین بیان در شهرستان بجنورد را از دیگر تخلف های نوروزی امسال در عرصه های طبیعی عنوان کرد.
بر اساس این گزارش، در طرح نوروزی 154 مورد گشت خودرویی، 392 مورد گشت موتوری و 50 مورد گشت پیاده توسط یگان حفاظت این اداره کل انجام شده است.
خراسان شمالی دارای دو میلیون و 832 هزار و 529 هکتار است که حدود 72 درصد آن را منابع طبیعی تجدید شونده به مساحت دو میلیون و 330 هزار و 36هکتار به خود اختصاص می دهد. 
از مجموع عرصه های منابع طبیعی تجدید شونده استان 43 هزار و 455 هکتار آن شامل 21 درصد عرصه جنگلی و بیشه زارها، یک میلیون و 414 هزار و 850 هکتار حدود 70 درصد آن جزو اراضی مرتعی و سطحی معادل 183 هزار و 636 هکتار با 9 درصد فاقد پوشش گیاهی یا اراضی کویری است.

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :